Góry Opawskie
Góry Opawskie są jedną z najpiękniejszych części Opolszczyzny. Wyróżniają się ciekawymi skałami, rozległymi panoramami, malowniczymi przełomami potoków oraz rzek, a także wyjątkowymi pamiątkami górnictwa złota. Dawne kamieniołomy stanowią szczególną atrakcję tego regionu, zazwyczaj wypełnione są wodą. Wyjątkowego uroku Górom Opawskim dodają ponadto przepiękne lasy, które obfitują w jagody i grzyby. Góry Opawskie są często nazywane Perłą Ziemi Opolskiej, ze względu na interesujące zabytki, łagodny klimat, liczne szlaki turystyczne o różnej trudności, a także walory krajobrazowe.
Góry Opawskie to wschodnia cześć Sudetów. Biskupia Kopa (890 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Opawskich – po polskiej stronie (najwyższy jest czeski szczyt Příčný vrch – 975 m n.p.m.), a jednocześnie najwyższym wzniesieniem całego województwa opolskiego. Przyciąga uwagę turystów dzwonowatą sylwetką. W 1898 roku powstała tutaj wieża widokowa, a w 1893 wybudowano pierwsze schronisko. Z kolei od 1996 roku na Biskupiej Kopie znajduje się przejście graniczne, dla rowerzystów, pieszych i narciarzy. Drugim co do wysokości szczytem Gór opawskich jest Srebrna Kopa (785 m n.p.m.).
Cicha Kotlina (400-650 m n.p.m.) położona jest na stoku Srebrnej Kopy oraz Zamkowej Góry. To wspaniały rezerwat, który zajmuje 56,94 ha. Znajdują się tu liczne krzewy i drzewa. Biorąc pod uwagę aspekt zdrowotny, to najlepiej zachowany fragment lasu w tym regionie.
Dolina Bystrego Potoku oddziela Srebrną i Bukową Kopę oraz Zamkową i Bukową Górę. Największą atrakcją jest tutaj namiastka skalnej wspinaczki. Możemy też zobaczyć pozostałości dawnych sztolni. Natomiast na polanie stoi kapliczka, w której corocznie odbywają się pasterki.