Góry Stołowe
Góry Stołowe są częścią Sudetów i położone są między miejscowościami: Kudowa Zdrój, Radków i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Geologicznie, Góry Stołowe sformowane są z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych horyzontalnie – są płaskie, jak duży stół – stąd ich nazwa. Nie są to góry wysokie – wysokość dochodzi do 919 m n.p.m. Mimo niezbyt dużej wysokości, Góry Stołowe są widoczne z daleka, jako skalny blok przewyższający okolicę, porośnięty iglastym lasem.
Dzięki sformowaniu ze skał łatwo poddających się erozji (piaskowce z domieszka margli) – wytworzyły się specyficzne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – czyli Błędne Skały w paśmie Skalniaka. To to obszar o powierzchni ok. 22 ha, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tu wąwozy i szczeliny o wysokości ścian od 6 do 11 m – miejscami szerokość szczelin to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. W scenerii Błędnych Skał tworzono również filmy. Kręcono tu sceny do Opowieści z Narnii, a jeszcze wcześniej do Przyjaciela Wesołego Diabła. Na terenie Błędnych Skał na platformie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć oba Szczelińce – Mały i Wielki.
Szczeliniec Wielki jest najwyższym, wznoszącym się na wysokość 919 metrów n.p.m., szczytem w Górach Stołowych. Choć nie jest to typowy szczyt – albowiem jest płaski – kwalifikowany jest do Korony Gór Polskich. W obrębie Szczelińca Wielkiego procesy erozyjne doprowadziły do wytworzenia się interesujących form skalnych przypominających zwierzęta – najsłynniejsze to Kwoka, Małpolud czy Wielbłąd – oraz głębokich, wąskich szczelin, wąwozów – np Piekiełko (szczelina o długości ok. 100 m). Na Szczeliniec Wielki można dotrzeć krętym szlakiem z początku XIX w. – składa się on z niemal 700 schodów – i tylko z drobnymi przeróbkami służy już z grubsza 200 lat. Szczeliniec znajduje się na obszarze Parku Narodowego i w sezonie turystycznym za wejście na niego pobierana jest opłata. Nieopodal Szczelińca Wielkiego (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on nieco niższy (896 m n.p.m.) i objęty jest ochroną ścisłą – zamknięty jest dla turystów.
Góry Stołowe są przygotowane na wizyty wędrowców. Jest tu mniej więcej 100 km szlaków turystycznych. Na Szczelińcu działa schronisko, kolejne schronisko znajdziemy w położonej u stóp Szczelińca Pasterce. Co więcej, Góry Stołowe położone są w pobliżu głównej drogi międzynarodowej – E – 67 łączącej Wrocław z Pragą. Orientacyjne odległości z pobliskich miejscowości: Polanica-Zdrój – około 17 km, Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój – około 10 km.