Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika to duże pasmo górskie zajmujące południowo-wschodnią część Ziemi Kłodzkiej. Razem z innymi wschodniosudeckimi pasmami stanowią nieujarzmioną i dla wielu najwspanialszą część regionu. Najwyższym wierzchołkiem masywu jest oczywiście Śnieżnik – 1425 m n.p.m. – jest on jednocześnie jedynym bezleśnym szczytem masywu. W pejzażu widocznego z daleka masywu przeważa Czarna Góra (1206 m n.p.m.)- urwisty szczyt z ciemną czapą lasu świerkowego. Duże wrażenie robi także gigantyczny Mały Śnieżnik, który patrząc na masyw od zachodu, wydaje się wyższy od głównego Śnieżnika. W wąskich dolinach górskich strumyków leżą dwie najważniejsze miejscowości tego zakątka: urzekające Międzygórze, które pełni funkcję turystycznej stolicy pasma, z zadziwiającą „szwajcarską” zabudową, jednym z najwyższych w Sudetach wodospadów – wodospad Wilczki o wysokości 22 m i sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na zboczach Iglicznej oraz niewielkie Kletno. Kletno znane jest z Kopalni Uranu. Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze Kletno – Sienna. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250 metrów chodników. Kolejną ciekawostką Kletna jest najładniejsza polska jaskinia – Jaskinia Niedźwiedzia. To najdłuższa jaskinia w Sudetach, położona w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.). Została odnaleziona całkiem niedawno bo w 1966 roku, w trakcie eksploatacji kamieniołomu marmuru. Korytarze Jaskini Niedźwiedziej pokryte są licznymi formami naciekowymi. Okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe i draperie naciekowe są uważane za jedne z najciekawszych w jaskiniach położonych na terenie naszego kraju.

Masyw Śnieżnika to dodatkowo jeden z najbardziej drogocennych pod względem przyrodniczym obszarów naszej części Sudetów. Duże i równocześnie słabo zaludnione tereny leśne sprzyjają utrzymywaniu się licznych stad jeleni, saren czy, dzików oraz stanowisk rzadko spotykanych ptaków, m.in. cietrzewi i głuszców. W rejonie Małego Śnieżnika i Kletna można natknąć się na stado kozic. Śnieżnicki Park Krajobrazowy utworzony (1981 r.) na obszarze prawie 30 tys. hektarów objął ochroną tereny leśne powyżej 500 m n.p.m. w Masywie Śnieżnika, Górach Złotych i Bialskich. Na terenie parku powołano pięć rezerwatów: Śnieżnik Kłodzki, Nowa Morawa, Puszcza Śnieżnej Białki, Jaskinia Niedźwiedzia i Wodospad Wilczki.

Ski Region Śnieżnik

Turyści przyjeżdżają tu nie jedynie dla walorów przyrodniczych i atrakcji turystycznych – można tu także jeździć na nartach. Ski Region Śnieżnik to trzy stacje narciarskie: Ośrodek górski Czarna Góra, Ośrodek sportów zimowych Kamienica oraz Stacja Narciarska Lądek Zdrój usytuowane w regionie Masywu Śnieżnika. Ogólnie Ski Region Śnieżnik oferuje:

  • 13 kilometrów rewelacyjnie przygotowanych tras
  • 5 kolejek linowych
  • 12 wyciągów narciarskich
  • 3 taśmy bieżne na dzieci
Polecamy:

Patria - KarpaczPatria Karpacz

Karpacz noclegiKarpacz noclegi

Szklarska Poręba noclegiSzklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegiŚwieradów Zdrój noclegi